Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Braindead

Braindead

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Masquerade

Masquerade

1965
×
★★
Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read prior review Edit this entry  
19
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
Edit this entry  
15
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shenandoah

Shenandoah

1965
×
★★½
Edit this entry  
06
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★½
Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
River's Edge

River's Edge

1986
×
Read the review Edit this entry  
16
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
The Gorgeous Hussy

The Gorgeous Hussy

1936
×
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Christine

Christine

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Suzy

Suzy

1936
×
★★★
Edit this entry  
10
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cathy Come Home

Cathy Come Home

1966
×
Edit this entry  
05
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Sometimes a Great Notion

Sometimes a Great Notion

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Edit this entry  
02
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★½
Edit this entry  
30
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Christo's Valley Curtain

Christo's Valley Curtain

1974
×
Edit this entry