Em has logged 35 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry