Sort by

Eric has logged 246 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

1995
×
Read the review Edit this entry  
13
It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

It's a Very Merry Muppet Christmas Movie

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ultimate Christmas Present

The Ultimate Christmas Present

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snow Day

Snow Day

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scooby-Doo!™ Haunted Holidays

Scooby-Doo!™ Haunted Holidays

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Trolls Holiday

Trolls Holiday

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo! and WWE: Curse of the Speed Demon

Scooby-Doo! and WWE: Curse of the Speed Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
LEGO® Scooby-Doo! Blowout Beach Bash

LEGO® Scooby-Doo! Blowout Beach Bash

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry