Ema has logged 33 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Salt

Salt

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry