RSS feed for Eric
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Their Own Desire

Their Own Desire

1929
×
★★
Edit this entry  
07
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★
Edit this entry  
05
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Thelonious Monk: Straight, No Chaser

Thelonious Monk: Straight, No Chaser

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fragments: Surviving Pieces of Lost Films

Fragments: Surviving Pieces of Lost Films

2011
×
Edit this entry  
04
Jammin' the Blues

Jammin' the Blues

1944
×
Edit this entry  
04
Dead Sleep

Dead Sleep

1992
×
★½
Edit this entry  
03
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Deathsport

Deathsport

1978
×
★★½
Edit this entry  
03
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★
Edit this entry  
03
The Garbage Pail Kids Movie

The Garbage Pail Kids Movie

1987
×
Edit this entry  
03
Mickey

Mickey

1918
×
★★½
Edit this entry  
03
Macabre

Macabre

1958
×
★★½
Edit this entry  
02
Don't Hang Up

Don't Hang Up

1974
×
★★½
Edit this entry  
01
The Female Bunch

The Female Bunch

1971
×
★★½
Edit this entry  
01
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★½
Edit this entry  
30
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★½
Edit this entry  
30
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Wedding Night

The Wedding Night

1935
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pushover

Pushover

1954
×
★★½
Edit this entry  
27
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Shockproof

Shockproof

1949
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tight Spot

Tight Spot

1955
×
★★½
Edit this entry  
27
Lilac Time

Lilac Time

1928
×
★★★
Edit this entry  
26
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Bundle of Blues

A Bundle of Blues

1933
×
Edit this entry  
26
A Rhapsody in Black and Blue

A Rhapsody in Black and Blue

1932
×
Edit this entry  
26
Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

1935
×
Edit this entry  
26
Artie Shaw's Class in Swing

Artie Shaw's Class in Swing

1939
×
Edit this entry  
26
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
Edit this entry  
26
Cab Calloway's Hi-De-Ho

Cab Calloway's Hi-De-Ho

1934
×
Edit this entry  
26
Hoagy Carmichael

Hoagy Carmichael

1939
×
Edit this entry  
26
St. Louis Blues

St. Louis Blues

1929
×
Edit this entry  
25
Ride the Wild Surf

Ride the Wild Surf

1964
×
★★½
Edit this entry  
25
Slightly French

Slightly French

1949
×
★★★
Edit this entry  
25
A Scandal in Paris

A Scandal in Paris

1946
×
★★★
Edit this entry  
24
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sniper

The Sniper

1952
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Mob

The Mob

1951
×
★★★
Edit this entry  
24
The Impatient Years

The Impatient Years

1944
×
★★★
Edit this entry  
23
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★½
Edit this entry  
23
Affair in Trinidad

Affair in Trinidad

1952
×
★★½
Edit this entry  
23
The Devil and Miss Jones

The Devil and Miss Jones

1941
×
★★★½
Edit this entry  
22
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★
Edit this entry  
22
If You Could Only Cook

If You Could Only Cook

1935
×
★★★½
Edit this entry