RSS feed for Eric

Eric has logged 134 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Edit this entry  
31
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Edit this entry  
31
Frankenstein Must Be Destroyed

Frankenstein Must Be Destroyed

1969
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★★
Edit this entry  
30
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Edit this entry  
30
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★★★
Edit this entry  
30
Pillow of Death

Pillow of Death

1945
×
★★
Edit this entry  
30
Strange Confession

Strange Confession

1945
×
★★★
Edit this entry  
29
The Mad Ghoul

The Mad Ghoul

1943
×
★★★
Edit this entry  
29
The Strange Case of Doctor Rx

The Strange Case of Doctor Rx

1942
×
★★
Edit this entry  
29
The Mad Doctor of Market Street

The Mad Doctor of Market Street

1942
×
★★
Edit this entry  
29
House of Horrors

House of Horrors

1946
×
★★★½
Edit this entry  
29
Captive Wild Woman

Captive Wild Woman

1943
×
★½
Edit this entry  
29
The Frozen Ghost

The Frozen Ghost

1945
×
★★½
Edit this entry  
29
Dead Man's Eyes

Dead Man's Eyes

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Deadtime Stories

Deadtime Stories

1986
×
★★½
Edit this entry  
28
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★½
Edit this entry  
28
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★
Edit this entry  
28
Countdown

Countdown

2019
×
★★
Edit this entry  
28
The Current War

The Current War

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Weird Woman

Weird Woman

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Last Performance

The Last Performance

1929
×
★★★
Edit this entry  
27
The Last Warning

The Last Warning

1928
×
★★★½
Edit this entry  
27
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★½
Edit this entry  
27
Calling Dr. Death

Calling Dr. Death

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★
Edit this entry  
27
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Son of Frankenstein

Son of Frankenstein

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Frankenstein 1970

Frankenstein 1970

1958
×
★½
Edit this entry  
26
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★
Edit this entry  
26
The Raven

The Raven

1963
×
★★★
Edit this entry  
26
Corridors of Blood

Corridors of Blood

1958
×
★★★½
Edit this entry