RSS feed for Eric

Eric has logged 41 entries for dramatic films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Edit this entry  
30
Strange Confession

Strange Confession

1945
×
★★★
Edit this entry  
28
The Current War

The Current War

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
The Last Performance

The Last Performance

1929
×
★★★
Edit this entry  
27
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★
Edit this entry  
27
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Edit this entry  
26
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Corridors of Blood

Corridors of Blood

1958
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
23
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Strange Love of Molly Louvain

The Strange Love of Molly Louvain

1932
×
★★★
Edit this entry  
15
Black Fury

Black Fury

1935
×
★★½
Edit this entry  
15
Bordertown

Bordertown

1935
×
★★★
Edit this entry  
14
Captured!

Captured!

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Eagle and the Hawk

The Eagle and the Hawk

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hell's Heroes

Hell's Heroes

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Loro

Loro

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hi, Nellie!

Hi, Nellie!

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The World Changes

The World Changes

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Valiant

The Valiant

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Oh Mercy

Oh Mercy

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Sister Aimee

Sister Aimee

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Monos

Monos

2019
×
★★½
Edit this entry