RSS feed for Eric

Eric has logged 67 entries for music films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★½
Edit this entry  
29
You'll Never Get Rich

You'll Never Get Rich

1941
×
★★½
Edit this entry  
22
The Daydreamer

The Daydreamer

1966
×
★★½
Edit this entry  
22
Mad Monster Party?

Mad Monster Party?

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Girls Just Want to Have Fun

Girls Just Want to Have Fun

1985
×
★★½
Edit this entry  
30
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
Hot Blood

Hot Blood

1956
×
★★½
Edit this entry  
27
Hollywood Party

Hollywood Party

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
Flying High

Flying High

1931
×
★★★
Edit this entry  
22
Roberta

Roberta

1935
×
★★½
Edit this entry  
21
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
14
Melody Cruise

Melody Cruise

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★
Edit this entry  
11
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
31
Take Me Out to the Ball Game

Take Me Out to the Ball Game

1949
×
★★½
Edit this entry  
31
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
FM

FM

1978
×
★★
Edit this entry  
19
Lili

Lili

1953
×
★★★
Edit this entry  
15
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Edit this entry  
15
Siren of the Tropics

Siren of the Tropics

1927
×
★★½
Edit this entry  
14
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★
Edit this entry  
14
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★★
Edit this entry  
13
Local Boy Makes Good

Local Boy Makes Good

1931
×
★★
Edit this entry  
09
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★★½
Edit this entry  
05
On with the Show!

On with the Show!

1929
×
★★
Edit this entry  
02
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★★
Edit this entry  
29
Strike Up the Band

Strike Up the Band

1940
×
★★½
Edit this entry  
28
Flirtation Walk

Flirtation Walk

1934
×
★★½
Edit this entry  
27
Broadway Melody of 1936

Broadway Melody of 1936

1935
×
★★★
Edit this entry  
24
Gigi

Gigi

1958
×
★★½
Edit this entry  
08
Show Girl in Hollywood

Show Girl in Hollywood

1930
×
★★½
Edit this entry  
07
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★
Edit this entry  
02
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★
Edit this entry  
28
Sally

Sally

1929
×
★★½
Edit this entry  
24
Incendiary Blonde

Incendiary Blonde

1945
×
★★
Edit this entry  
11
We're in the Money

We're in the Money

1935
×
★★½
Edit this entry  
07
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Gold Diggers of 1935

Gold Diggers of 1935

1935
×
★★★★
Edit this entry  
01
Down to Their Last Yacht

Down to Their Last Yacht

1934
×
★★
Edit this entry  
31
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★
Edit this entry  
24
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
21
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Edit this entry  
21
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
So Long Letty

So Long Letty

1929
×
★★★
Edit this entry  
02
Deception

Deception

1946
×
★★★½
Edit this entry  
02
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Edit this entry