RSS feed for Mia
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brené Brown: The Call to Courage

Brené Brown: The Call to Courage

2019
×
Edit this entry  
12
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Robbery

The Robbery

2017
×
Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Glaze of Cathexis

Glaze of Cathexis

1990
×
Edit this entry  
20
Comingled Containers

Comingled Containers

1997
×
Edit this entry  
19
Night Music

Night Music

1986
×
Edit this entry  
19
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dante Quartet

The Dante Quartet

1987
×
Edit this entry