Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Anatomy

Anatomy

2000
×
Edit this entry  
31
The Rite

The Rite

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★½
Edit this entry  
30
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Pit

The Pit

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Slaughter Rule

The Slaughter Rule

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The United States of Leland

The United States of Leland

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
The Believer

The Believer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
All Good Things

All Good Things

2010
×
★★½
Edit this entry  
27
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fracture

Fracture

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Stay

Stay

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Song to Song

Song to Song

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry