Sort by

emerlistdavjack has logged 69 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★½
Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Simpsons in Plusaversary

The Simpsons in Plusaversary

2021
×
½
Edit this entry  
02
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★½
Edit this entry  
28
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
02
Itaewon Class

Itaewon Class

2020
×
Edit this entry  
21
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
25
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Splatter: Naked Blood

Splatter: Naked Blood

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
La Marseillaise

La Marseillaise

1907
×
★★★
Edit this entry  
16
Il manocchio

Il manocchio

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
Fermo del Tempo

Fermo del Tempo

2003
×
★★★½
Edit this entry  
09
Islands of Fire

Islands of Fire

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
Vittorio De Seta, la grammatica del documentario

Vittorio De Seta, la grammatica del documentario

2008
×
Edit this entry  
06
Golden Parable

Golden Parable

1955
×
★★★★
Edit this entry  
02
Félix Mayol Performs

Félix Mayol Performs "Indiscreet Questions"

1905
×
Edit this entry  
22
Allegro Non Troppo

Allegro Non Troppo

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Snowball Fight

Snowball Fight

1896
×
★★½
Edit this entry  
10
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Midori

Midori

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Open Water 2: Adrift

Open Water 2: Adrift

2006
×
½
Edit this entry  
13
Sol Levante

Sol Levante

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★½
Edit this entry  
11
Bandits of Orgosolo

Bandits of Orgosolo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
11
Violettina

Violettina

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Tom and Jerry: The Movie

Tom and Jerry: The Movie

1992
×
Edit this entry  
10
Omelia Contadina

Omelia Contadina

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Amazonia: The Catherine Miles Story

Amazonia: The Catherine Miles Story

1985
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Notturno

Notturno

2009
×
★★★½
Edit this entry  
01
Automaton Transfusion

Automaton Transfusion

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Abacuc

Abacuc

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
#Alive

#Alive

2020
×
★½
Read prior review Edit this entry  
29
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Edit this entry  
27
What We Become

What We Become

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Day of the Dead: Bloodline

Day of the Dead: Bloodline

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Meat Love

Meat Love

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
possibilities of light

possibilities of light

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Puparia

Puparia

2020
×
Edit this entry  
08
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★★
Edit this entry