emersonray has logged 249 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dolls

Dolls

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life of Crime: 1984-2020

Life of Crime: 1984-2020

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Closer

Closer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Doors

The Doors

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead End

Dead End

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Detective

The Detective

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Azor

Azor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thunder Road

Thunder Road

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Personal Best

Personal Best

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Strike!

Strike!

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clifford

Clifford

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Out of Bounds

Out of Bounds

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Living Dead III

Return of the Living Dead III

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry