Sort by

Emerson has logged 497 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Edit this entry  
21
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Old School

Old School

2003
×
★★
Edit this entry  
08
Life, Animated

Life, Animated

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Terrible Elephant Man Revealed

The Terrible Elephant Man Revealed

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★
Read prior review Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
She's All That

She's All That

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
15
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
Edit this entry