Sort by

Emerson has logged 95 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Strange Ones

The Strange Ones

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Decline of Western Civilization Part III

The Decline of Western Civilization Part III

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Emotion

Emotion

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Antonyms of Beauty

Antonyms of Beauty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chris Gethard: Career Suicide

Chris Gethard: Career Suicide

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Signed the Petition

I Signed the Petition

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hitchcock: The Early Years

Hitchcock: The Early Years

1999
×
Edit this entry  
19
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Song of Styrene

The Song of Styrene

1959
×
Read the review Edit this entry  
18
Jimi Plays Monterey

Jimi Plays Monterey

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hinterland

Hinterland

1981
×
Edit this entry  
17
Aves

Aves

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
Still

Still

1978
×
Read the review Edit this entry  
17
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry