mememily has logged 33 entries for films during March 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
City of Tiny Lights

City of Tiny Lights

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Alien³

Alien³

1992
×
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Olive Tree

The Olive Tree

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
½
Read the review Edit this entry  
09
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
'71

'71

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
04
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry