mememily has logged 151 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
Edit this entry  
05
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
04
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ran

Ran

1985
×
Read the review Edit this entry  
01
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Amarcord

Amarcord

1973
×
Edit this entry  
21
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ordet

Ordet

1955
×
Read the review Edit this entry  
11
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
Read the review Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
07
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kanal

Kanal

1957
×
★★
Edit this entry  
20
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Edit this entry  
12
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★½
Edit this entry  
10
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★
Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waltzes from Vienna

Waltzes from Vienna

1934
×
Edit this entry  
29
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Predator

The Predator

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Number Seventeen

Number Seventeen

1932
×
Edit this entry  
27
Rich and Strange

Rich and Strange

1931
×
Read the review Edit this entry  
26
The Skin Game

The Skin Game

1931
×
Edit this entry  
24
Murder!

Murder!

1930
×
Edit this entry  
22
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Manxman

The Manxman

1929
×
Edit this entry  
15
Champagne

Champagne

1928
×
Edit this entry  
15
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Farmer's Wife

The Farmer's Wife

1928
×
Edit this entry  
10
The Ring

The Ring

1927
×
Edit this entry  
09
Easy Virtue

Easy Virtue

1928
×
Edit this entry  
09
Downhill

Downhill

1927
×
Read the review Edit this entry  
08
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry