Émile has logged 102 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★
Edit this entry  
22
Maelström

Maelström

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Celebration

Celebration

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Edit this entry  
18
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Yes Sir! Madame...

Yes Sir! Madame...

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
15 Février 1839

15 Février 1839

2001
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Underground

Underground

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Nothing to See Here

Nothing to See Here

2019
×
Edit this entry  
31
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
20
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Dream Life

Dream Life

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Supernova

Supernova

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Goddess of the Fireflies

Goddess of the Fireflies

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Superstar

Superstar

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Keep an Eye Out

Keep an Eye Out

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Ladies in Blue

Ladies in Blue

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Peter Gabriel : Secret World Live

Peter Gabriel : Secret World Live

1994
×
★★★½
Edit this entry