Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Slacker

Slacker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Snoopy's Reunion

Snoopy's Reunion

1991
×
Edit this entry  
25
Snoopy, Come Home

Snoopy, Come Home

1972
×
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
24
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
17
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hours and Times

The Hours and Times

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
14
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It

It

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★
Edit this entry  
14
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Starshaped

Starshaped

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry