Emiliano has logged 170 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow

Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Scandal in Sorrento

Scandal in Sorrento

1955
×
★★★
Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Blanes st and Muller

Blanes st and Muller

×
★★★★
Edit this entry  
20
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
½
Edit this entry  
01
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★
Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
★★★
Edit this entry  
22
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★
Edit this entry  
16
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
12
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Edit this entry  
28
Time Trap

Time Trap

2017
×
★½
Edit this entry  
27
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
Maudie

Maudie

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Whisky

Whisky

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★½
Edit this entry  
22
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
Samia

Samia

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
4 latas

4 latas

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★
Edit this entry