Sort by

Emilio Miguel has logged 26 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silence

The Silence

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wannabe

Wannabe

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lion King

The Lion King

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beats

Beats

2019
×
Read the review Edit this entry