Emily has logged 211 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jenny's Wedding

Jenny's Wedding

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
Edit this entry  
30
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Unsane

Unsane

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★½
Edit this entry  
20
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Stepmom

Stepmom

1998
×
★★½
Edit this entry  
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★½
Read the review Edit this entry