Sort by

Emma Louise has logged 113 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Murmuring

The Murmuring

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Outside

The Outside

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elvira's Haunted Hills

Elvira's Haunted Hills

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goosebumps 2: Haunted Halloween

Goosebumps 2: Haunted Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Anthrax Attacks: In the Shadow of 9/11

The Anthrax Attacks: In the Shadow of 9/11

2022
×
Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ice Age: Scrat Tales

Ice Age: Scrat Tales

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ice Age Adventures of Buck Wild

The Ice Age Adventures of Buck Wild

2022
×
½
Read the review Edit this entry