Sort by

Emil has logged 90 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trivia Night

Trivia Night

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Edit this entry  
31
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
His House

His House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mosquito State

Mosquito State

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Prey

Prey

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Caveat

Caveat

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Slaxx

Slaxx

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Teddy

Teddy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pray Away

Pray Away

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Light from Light

Light from Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Come True

Come True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Son

Son

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Queen of Black Magic

The Queen of Black Magic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vicious Fun

Vicious Fun

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sator

Sator

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Case Against Adnan Syed

The Case Against Adnan Syed

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banishing

The Banishing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
OPAL

OPAL

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drink

Drink

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Miner's Mountain

Miner's Mountain

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Five Days

The Last Five Days

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Power

The Power

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Two Strangers Who Meet Five Times

Two Strangers Who Meet Five Times

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Vigil

The Vigil

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cabin Fever: Patient Zero

Cabin Fever: Patient Zero

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Cabin Fever 2: Spring Fever

Cabin Fever 2: Spring Fever

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The North Wind and the Sun: A Fable by Aesop

The North Wind and the Sun: A Fable by Aesop

1972
×
Edit this entry  
27
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Block Island Sound

The Block Island Sound

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry