RSS feed for Emily
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mickey and the Bear

Mickey and the Bear

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Those Who Love Me Can Take the Train

Those Who Love Me Can Take the Train

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Itty Bitty Titty Committee

Itty Bitty Titty Committee

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Dona Herlinda and Her Son

Dona Herlinda and Her Son

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Angelic Conversation

The Angelic Conversation

1985
×
Read the review Edit this entry  
25
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
All Over Me

All Over Me

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Madame Satã

Madame Satã

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Qualified

Qualified

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Glass Shield

The Glass Shield

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Southern Comfort

Southern Comfort

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Different for Girls

Different for Girls

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Brandon Teena Story

The Brandon Teena Story

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry