emilychalk has logged 107 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Made to Order

Christmas Made to Order

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Peter Rabbit

Peter Rabbit

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Midnight at the Magnolia

Midnight at the Magnolia

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
SHINee World IV

SHINee World IV

2015
×
Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nice Girl Like You

A Nice Girl Like You

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
Read the review Edit this entry  
12
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Love, Guaranteed

Love, Guaranteed

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
One Day

One Day

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry