Sort by

Emily has logged 98 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
True Stories

True Stories

1986
×
Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Edit this entry  
19
American Animals

American Animals

2018
×
Edit this entry  
19
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
Edit this entry  
15
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
Edit this entry  
12
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
Edit this entry  
12
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
Edit this entry  
24
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
Edit this entry  
16
Embers

Embers

2015
×
Edit this entry  
14
Birthmarked

Birthmarked

2018
×
Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Edit this entry  
10
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
Edit this entry  
07
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Edit this entry  
06
In Bruges

In Bruges

2008
×
Edit this entry  
29
Morris from America

Morris from America

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
W. Kamau Bell: Private School Negro

W. Kamau Bell: Private School Negro

2018
×
Edit this entry  
18
Bao

Bao

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Edit this entry  
13
Everything Beautiful Is Far Away

Everything Beautiful Is Far Away

2017
×
Edit this entry  
11
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
Edit this entry  
09
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
Edit this entry  
08
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
Read the review Edit this entry  
07
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
Women of the World

Women of the World

1963
×
Read the review Edit this entry  
05
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
Edit this entry  
04
Person to Person

Person to Person

2017
×
Edit this entry  
02
Other People

Other People

2016
×
Edit this entry  
01
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Japanese Story

Japanese Story

2003
×
Edit this entry  
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
Edit this entry  
30
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Catfight

Catfight

2016
×
Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
Edit this entry