Sort by

Emily has logged 172 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Terror Train

Terror Train

1980
×
Edit this entry  
31
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
10
Double Happiness

Double Happiness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
Edit this entry  
01
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Child's Play

Child's Play

2019
×
½
Edit this entry  
02
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Jezebel

Jezebel

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Assent

The Assent

2019
×
Edit this entry  
22
Homewrecker

Homewrecker

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
8

8

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zombie for Sale

Zombie for Sale

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Blood Machines

Blood Machines

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Witches in the Woods

Witches in the Woods

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mass Hysteria

Mass Hysteria

2019
×
Edit this entry