• Host

    Host

    ★★★★½

    i’ve fallen in love with desktop horror the past few months and i’m honestly not even entirely sure why, this is also the first movie to actually scare me in a really long time and it managed to do that in only 56 minutes!

  • Searching

    Searching

    ★★★★★

    this was absolutely amazing oh my god, i was at the edge of my seat the entire time and all the twists and turns were so unpredictable. not to mention this also holds the title of the fastest movie to ever make me tear up so there’s also that

  • The Secret Life of Pets 2

    The Secret Life of Pets 2

    ★★★

    this was unironically so entertaining but maybe i just have low standards and a soft spot for talking animals

  • Wristcutters: A Love Story

    Wristcutters: A Love Story

    ★★★★

     pays to know people in high places, huh?

    first semester of sophomore year i promised a girl in my foods II class that i’d watch this movie for her because she said it was her all time favorite; now coming up on two years later i finally watched it, so this ones for you mckenna. this entire film felt like a hug and by the end of it i couldn’t stop smiling, i’ve definitely gained a new comfort film today!

  • Tag

    Tag

    ★★★★

    stay strong, life is surreal. don’t let it get to you. you have to beat it and not be consumed.

    i don’t think i’ve fully comprehended what i just watched yet but i will say, going into this completely blind, the opening sequence was so jarring in the absolute best way possible.

  • Devil

    Devil

    ★★★

    this was so painfully mediocre but in all honesty it was still pretty entertaining so three stars it is

  • Kill la Kill

    Kill la Kill

    ★★★★★

    i don’t like logging shows (in this case anime) on here but this was too good to not log

  • Jumbo

    Jumbo

    ★★★★

    this is one of those films where the last ten minutes bumps up my entire rating. the whole film was so unique and visually beautiful, not to mention noémie is amazing in it. prepare to feel some secondhand embarrassment though!

  • A Bride for Rip Van Winkle

    A Bride for Rip Van Winkle

    ★★★★★

    if it were possible to give a film more than five stars i would give this so much more. don’t let the three hour runtime scare you off because every minute is worth the watch.

  • Bratz: Rock Angelz

    Bratz: Rock Angelz

    ★★★

    watched this for nostalgia and i did not regret a single second of it

  • Enter the Void

    Enter the Void

    ★★★★½

    this definitely holds the title of the most cinematically beautiful film i’ve ever seen

  • Dangerous Lies

    Dangerous Lies

    ★★

    this was extremely predictable