Sort by

amelia has logged 152 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Battle of the Year

Battle of the Year

2013
×
★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Infinity Baby

Infinity Baby

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
OtherLife

OtherLife

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Summers

Three Summers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Song to Song

Song to Song

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Gray State

A Gray State

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry