Sort by

emilyjeanstone has logged 58 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
17
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Witches, Faggots, Dykes and Poofters

Witches, Faggots, Dykes and Poofters

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cheaters

The Cheaters

1930
×
★★½
Edit this entry  
07
I Used to Be Normal: A Boyband Fangirl Story

I Used to Be Normal: A Boyband Fangirl Story

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Edit this entry  
04
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★½
Edit this entry  
26
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Living Space

Living Space

2018
×
Edit this entry  
07
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry