emily has logged 353 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
G.B.F.

G.B.F.

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adult Beginners

Adult Beginners

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wilson

Wilson

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Veronica

Veronica

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Push

Push

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rampage

Rampage

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
03
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry