em :) has logged 297 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What If

What If

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Who: The End of Time

Doctor Who: The End of Time

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Samaritan

Bad Samaritan

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Waters of Mars

Doctor Who: The Waters of Mars

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: Planet of the Dead

Doctor Who: Planet of the Dead

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Who: The Next Doctor

Doctor Who: The Next Doctor

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: Voyage of the Damned

Doctor Who: Voyage of the Damned

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry