Sort by

emily has logged 169 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Could Never Be Your Woman

I Could Never Be Your Woman

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beginners

Beginners

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jack Whitehall: At Large

Jack Whitehall: At Large

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Newsies

Newsies

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Stronger

Stronger

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry