Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lightyear

Lightyear

2022
×
Edit this entry  
27
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
Edit this entry  
01
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The New World

The New World

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Luca

Luca

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
City of God

City of God

2002
×
Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Edit this entry  
12
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Turning Red

Turning Red

2022
×
Edit this entry  
11
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
The Upsetter: The Life and Music of Lee Scratch Perry

The Upsetter: The Life and Music of Lee Scratch Perry

2008
×
Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
Read the review Edit this entry