Sort by

Emily has logged 127 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
30
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Edit this entry  
08
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
Edit this entry  
05
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
Edit this entry  
25
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
Read the review Edit this entry  
18
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
Read the review Edit this entry  
15
Sisters with Transistors

Sisters with Transistors

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★½
Edit this entry  
05
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Edit this entry  
18
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Goodbye, Mr. Chips

Goodbye, Mr. Chips

1969
×
★★★½
Edit this entry  
14
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
Edit this entry  
10
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
Edit this entry  
02
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry