emily has logged 226 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arthur

Arthur

1981
×
★★★
Edit this entry  
31
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Mail

Christmas Mail

2010
×
Read prior review Edit this entry  
16
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parkland

Parkland

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Christmas Mail

Christmas Mail

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Ten Inch Hero

Ten Inch Hero

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Austenland

Austenland

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
26
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Read prior review Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Stonehenge Apocalypse

Stonehenge Apocalypse

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Living Wake

The Living Wake

2007
×
Read the review Edit this entry  
02
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Rio

Rio

2011
×
Read the review Edit this entry  
31
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
Read the review Edit this entry  
21
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blonde

Blonde

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry