Sort by

emilyrugburn has logged 43 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs

I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ladies of the Evil Dead Meet Bruce Campbell

The Ladies of the Evil Dead Meet Bruce Campbell

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heathers

Heathers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Sunday

Sunday

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Another Day, Another Time: Celebrating the Music of

Another Day, Another Time: Celebrating the Music of "Inside Llewyn Davis"

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
No Regret

No Regret

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Mainstream

Mainstream

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Anthem

Anthem

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Affirmations

Affirmations

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
James Gandolfini: Tribute to a Friend

James Gandolfini: Tribute to a Friend

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Long Train Running: A History of the Oakland Blues

Long Train Running: A History of the Oakland Blues

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hair Wolf

Hair Wolf

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Road to Stardom: The Making of A Star is Born

The Road to Stardom: The Making of A Star is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bright Lights, Big City

Bright Lights, Big City

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inside 'Inside Llewyn Davis'

Inside 'Inside Llewyn Davis'

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barbie

Barbie

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry