• When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Heathers

  • Die Hard

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • The Breakfast Club

  • Ghostbusters

  • Gremlins

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

  • Scarface

    ★★★★

  • The Snowman

  • Blade Runner

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Raiders of the Lost Ark

  • The Shining

    ★★★★

  • Grease

  • Suspiria

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Jaws

  • Monty Python and the Holy Grail

  • Serpico

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★

  • The Italian Job

  • Chitty Chitty Bang Bang

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★½

  • Mary Poppins

  • La Jetée

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Lady and the Tramp

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Bambi

  • Dumbo

  • Pinocchio

  • Gone with the Wind

    ★★½

  • The Wizard of Oz