emilyy_ has logged 117 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★
Edit this entry  
02
Rent

Rent

2005
×
★★
Edit this entry  
29
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★
Edit this entry  
02
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

Hotel Transylvania 3: Summer Vacation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry