emily has logged 232 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Topper Returns

Topper Returns

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Naughty But Nice

Naughty But Nice

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Topper

Topper

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Blandings Builds His Dream House

Mr. Blandings Builds His Dream House

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swing High, Swing Low

Swing High, Swing Low

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Racketeer

The Racketeer

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Platinum Blonde

Platinum Blonde

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ice Follies of 1939

The Ice Follies of 1939

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Innocent Man

The Innocent Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twenty Million Sweethearts

Twenty Million Sweethearts

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Tell It to the Judge

Tell It to the Judge

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Four Girls in White

Four Girls in White

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Private Lives

Private Lives

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Breakfast for Two

Breakfast for Two

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blonde Fever

Blonde Fever

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Silver Cord

The Silver Cord

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Keyhole

The Keyhole

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Traveling Saleslady

Traveling Saleslady

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Johnny Eager

Johnny Eager

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killers

The Killers

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Keep Your Powder Dry

Keep Your Powder Dry

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ex-Mrs. Bradford

The Ex-Mrs. Bradford

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Colleen

Colleen

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Possessed

Possessed

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry