Sort by

emily has logged 183 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Tenth Avenue Angel

Tenth Avenue Angel

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Transit

Transit

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Safety in Numbers

Safety in Numbers

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
A Lady Takes a Chance

A Lady Takes a Chance

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alice Adams

Alice Adams

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brother's Keeper

Brother's Keeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess O'Rourke

Princess O'Rourke

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Capote Tapes

The Capote Tapes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Satan Met a Lady

Satan Met a Lady

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rich Are Always with Us

The Rich Are Always with Us

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Young in Heart

The Young in Heart

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Five and Ten

Five and Ten

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry