emma has logged 152 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Read the review Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1942
×
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
17
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
Edit this entry  
13
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
It

It

1927
×
Read the review Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
Edit this entry  
24
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
Edit this entry  
24
Suspense

Suspense

1913
×
Edit this entry