Sort by

emma has logged 88 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wildlike

Wildlike

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cat's Meow

The Cat's Meow

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cracks

Cracks

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry