emma has logged 204 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
21
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Edit this entry  
19
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
Edit this entry  
19
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
05
Love Is All

Love Is All

2007
×
Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
31
How Tasty Was My Little Frenchman

How Tasty Was My Little Frenchman

1971
×
Edit this entry  
26
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
25
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
Edit this entry