Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
Read the review Edit this entry  
19
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Next Goal Wins

Next Goal Wins

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hearts and Minds

Hearts and Minds

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Quiz Lady

Quiz Lady

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fingernails

Fingernails

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taylor Swift: The Eras Tour

Taylor Swift: The Eras Tour

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fair Play

Fair Play

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Royal Hotel

The Royal Hotel

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Flora and Son

Flora and Son

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Creator

The Creator

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry