Sort by

Emma has logged 207 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant + John Early

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monster

Monster

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry