Sort by

em has logged 90 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Assimilate

Assimilate

2019
×
★★
Edit this entry  
30
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
#Alive

#Alive

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Story of Vernon and Irene Castle

The Story of Vernon and Irene Castle

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry