RSS feed for EmmaKruse
  • The Color of Pomegranates

    The Color of Pomegranates

    ★★★★

    Visually stunning, but feels very stiff

  • Jesus Camp

    Jesus Camp

    ★★★½

    Insane insane insane

  • Ice Age

    Ice Age

    ★★★★½

    Dandelion

  • The Cow

    The Cow

    ★★★★

    He loved his cow

  • BlacKkKlansman

    BlacKkKlansman

    ★★★

    3 stars because it’s socially and politically important,  could have been carried out so much better though. Nothing unexpected really happens, can’t even come close to Do the Right Thing

  • Waking Life

    Waking Life

    ★★★★★

    Need to have a conversation with Richard linklater

  • Thelma & Louise

    Thelma & Louise

    ★★★★

    Thelma baby

  • Enter the Void

    Enter the Void

    ★★★★★

    Noé portrays memory in this and in « Love » in such a powerful and significant way; feels real but separated from reality at the same time. Maybe that’s what memories are really like anyways. Real, but distorted and mixed up based on what your brain wants to believe or wants to remember. Linda’s voice sounded like a memory; the use of a voice like hers and the choice to barely show Oscar’s face created such a meaningful dynamic for…

  • First Reformed

    First Reformed

    ★★★★½

    Power always corrupts...religion, drugs, government

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★½

    Simple and simply good

  • The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

    The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

    ★★★★

    Impressed with Guy Pierce in this

  • Pierrot le Fou

    Pierrot le Fou

    ★★★★★

    "Then the tune I hear doesn't exist? The tune I've been hearing all my life? That tenderness? No! Insensitive man! You missed the whole point!"
    This is a masterpiece; every line, every shot, the use of color, the music, the charisma of the characters, the way it makes you feel and think. One of my all-time favorites. Breathless was amazing but this is very different it's hard to compare the two