Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
That Cold Day in the Park

That Cold Day in the Park

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cops & Robbersons

Cops & Robbersons

1994
×
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
1941

1941

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Everything Is Copy

Everything Is Copy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fast X

Fast X

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
F9

F9

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blended

Blended

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Book Club: The Next Chapter

Book Club: The Next Chapter

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hanging Up

Hanging Up

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Catch That Kid

Catch That Kid

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Blue Heaven

My Blue Heaven

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maggie Simpson in

Maggie Simpson in "Rogue Not Quite One"

2023
×
Read the review Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lucky Numbers

Lucky Numbers

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Michael

Michael

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Barking Water

Barking Water

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry