Sort by

emmanuel has logged 305 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Supermassive Black Holes

Supermassive Black Holes

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Walt: The Man Behind the Myth

Walt: The Man Behind the Myth

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Angry Video Game Nerd: The Movie

Angry Video Game Nerd: The Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry